Recenze knihy: Steve Jobs, exkluzivní biografie

Kniha o životě Steva Jobse je neuvěřitelně barvitá a zajímavá, stejně jako jeho život. Na téměř 600 stránkách se dozvíte proč a jak Steve dokázal změnit svět, včetně mnoha podrobností z jeho pracovního i soukromého života. Sestává se z mnoho příběhů a anekdot, které se na veřejnost nedostaly, i včetně těch nepříjemných – například se čtenáři dozví, jak blízko měl Jobsův Pixar k bankrotu a zachránil ho první zcela digitálně animovaný filmový příběh Toy Story (Příběh hraček).

 

Co bylo však opravdu pozoruhodné, že Jobs měl život plný nebezpečí a přitom dokázal opravdu mnoho – v jedné větě změnil lidský přístup k technologiím. A na knize je velmi vidět, že to není pouhá biografie, ale opravdové ohlédnutí se zpět a zhodnocení svého života – v mnoha pasážích je doslova cítit jeho přístup a komentování svého života. Jak bylo již řečeno, Jobs žil mnoho životů: vegan, hippie, multimiliardář z vedlejší ulice, technologický vůdce, korporátní tyran, vyznavač zen-buddhismu, adoptovaný syn který odmítal přijmout zodpovědnost za svou první dceru Lisu, protřelý manipulátor i schopný prezentátor.

 

Kniha je rozdělena do tří aktů – v prvním popisuje nesourodé kamarádství se Stevem Wozniakem, protože oba sdíleli vášeň pro technologie a v garáži vytvořili první domácí počítač. Poté nastiňuje růst nové společnosti Apple a obří komerční úspěch s již sériově vyráběným Apple II. Následuje Macintosh, úpis firmy na burzu a přetažení tehdejšího šéfa Pepsi Johna Scullyho do Applu, aby ji profesionálně vedl. Následně se ocitne bez životního poslání, když je tímto novým šéfem ze společnosti vyhozen. Zakládá studio Pixar, která vytváří masově úspěšné digitálně animované příběhy, a počítačovou firmu NeXT.

Ve druhém aktu se Steve vrací do Applu, který se ocitá ve finančních i existenčních problémech a vrávorá nad pomyslnou propastí. Během svého návratu společnost přebuduje, představí dvě nové produktové řady (domácí stolní počítač iMac a notebook Mac) a začne opět společnost zvedat ze dna.

Třetí akt je nejdramatičtější – Jobs trvá na tvorbě nových produktů zcela mimo počítače: iPod, později iPhone a iPad. Zároveň s těmito produkty se Apple pustí do nových trhů: hudební průmysl „nakopne“ iTunes, internetové cloudové služby iCloud. Odměny za toto jsou sladké – hodnota Applu raketově roste, na čas se stane nejhodnotnější společností na světě a předežene tak obří ropné giganty. To je i konec příběhu o Applu, ale nikoliv o Jobsovi. Kniha však pokračuje vyprávěním o jeho rodině, jeho neutěšeném zdravotním stavu, rakovině a následném vyléčení.

Co však čtenáře asi trochu zarazí, je fakt, že v knize chybí jakákoliv zmínka o Stevově smrti, ačkoliv byla dokončena až poté. Zřejmě to bylo Jobsovo přání, což je minimálně stejně zvláštní a nevšední, jako byl jeho celý život.