Recenze knihy: Čtyřhodinový pracovní týden

Luxusní životní styl, který byl dříve vyhrazený pouze milionářům a ředitelům velkých korporací, se v 21. století "demokratizuje". Úplně stejně, jako Ford model T demokratizoval používání automobilů obyčejnými lidmi, tak Tim Ferriss dnes ukazuje způsob, jak se jako zaměstnanec vytratit na měsíc na poznávací cestu do Číny, nebo jak podnikatel by měl zcela automatizovat svůj byznys tak, aby v něm naprosto nebyl potřeba.

 

V mnohém opravdu jde o revoluční myšlenky a rostoucí subkultura "nových bohatých" to dokazuje - v knize jich v novém vydání najdete opravdu desítky. Stačilo jim chytře využívat všech možností, které dnešní moderní svět nabízí, a osvojit si několik nových návyků. Autor totiž vysvětluje, proč systém "otroč-šetři-odpočívej", kdy člověk v mládí po celé dny dře jako mezek a vlastní život tak vlastně promrhá prací, je už překonaný. Proč, a hlavně JAK, je možné si užívat života naplno i v produktivním věku. Ať jste tedy přepracovaný zaměstnanec, nebo podnikatel lapený v pasti své vlastní firmy, tato kniha Vám ukáže cestu k veselejšímu životu.

 

A jak? Pokud mohu mluvit za sebe, tak mi nejvíce pomohla kapitola 3) Automatizace. Ukazuje totiž spoustu pratických způsobů, jak zcela automatizovat Váš byznys, aniž byste musel být přítomen a zároveň se nemusel strachovat o bankrot. Ukazuje jaký by měl byznys být a jaký si ho spousta z nás vysnila na začátku, ale časem jsme jaksi sešli z cesty. Hlavně se mi velice líbily Timovy zkušenosti s webovými službami, které popisuje v podkapitolách, například jak zcela outsourcovat prakticky celý svůj život pomocí virtuálních asistentů z Indie.

 

Dále nabízí jednostránkový manuál, jak kompletně zautomatizovat jakýkoliv byznys tak, abyste Vy mohli odjet a užívat si života, zatímco Vaše podnikání pojede dál samo. Kdo levně poskytuje služby platebních karet, balící a fulfillmentové služby, levní poskytovatelé telefonních služeb, návštěvnost a analýzu webových stránek, internetových obchodů a webů obecně, kde sehnat levné domény a kvalitní hostingy, jak si vyjednat reklamu v hodnotě 700 tisíc dolarů za pouhých 10 tisíc (dokonalé!) a milion dalších věcí.

 

V poslední kapitole se věnuje především zaměstnancům, kde radí, jak "utéct z kanceláře", princip minidůchodů (kdy si užíváte kratší dovolené, zato častěji), případové studie z praxe (zaslané čtenáři původního vydání) a ty nejlepší články z Timova blogu. Knihu Čtyřhodinový pracovní týden mohu doporučit opravdu všem, kteří na sobě chtějí pracovat a někam to dotáhnout.

 

 

Knihu Čtyřhodinový pracovní týden můžete koupit zde.